Secesní domek ve Stráži nad Nežárkou má na svědomí žena

02.06.2019

Secesní domek ve Stráži nad Nežárkou
má na svědomí žena!

Secesní domek ve Stráži nad Nežárkou má na svědomí žena - Terezie Froně
Secesní domek ve Stráži nad Nežárkou má na svědomí žena - Terezie Froně

Nevšední dáma Terezie Froně se po návratu
z panské služby postarala o secesní přestavbu chaloupky ve Stráži nad Nežárkou. Ta se díky ní stala architektonickým skvostem města modré růže.

Terezie Froně dělala společnici hraběnce Klotyldě Clam-Gallas ve Frýdlantu. Když jí služba skončila, vrátila se do Stráže ke své sestře a někdy v roce 1863 přestavěla chalupu č. p. 32 na Malém náměstí
v honosném měšťanském stylu. Opatřila ji překrásnými secesními štukaturami, falešným štítem, zdobenými špaletovými okny a bohatě vyřezávanými vraty. Nepochybně díky této reprezentativní úpravě pak stavení sloužilo jako Rolnická pojišťovna a také v něm bývala vinopalna.

Terezie byla rovněž pratetou místního slavného rodáka, učitele a badatele Františka Zátky, jehož knihy jedinečným způsobem zachycují strážské dějiny a slouží jako významný informační zdroj projektu Průvodce Strážskem. 

Co se starší historie domu týče, stával na stejném pozemku už v 16. století pěkný grunt. Kamenný sklep se studnou pochází s největší pravděpodobností z této doby. V rozlehlé zahradě za stavením začíná hluboká a táhlá úžlabina zvaná Dolina, která dříve navazovala na severní opevnění městečka. Hradby chránící Stráž od řeky končily v sousední zahradě, kde se dochovaly zbytky mohutné kamenné zdi. 

Dobové fotografie: rodinný archiv Ladislava Princová

Ze strážských pamětí uvařily Textové lahůdky

Z české Stráže rovnou do zahraničí

Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo
z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.