Prohlídkové trasy Stráží a Strážskem

Vydejte se po stopách strážáků

Strážáci - dávní obyvatelé strážského panství a města Stráž
nad Nežárkou - po staletí střežili jižní hranici srdce Evropy a v případě napadení odráželi první útoky nepřátel. Byla to jejich posvátná služba.

Vyberte si z prohlídkových tras a přijďte na prohlídku s živou průvodkyní.

Jako suvenýr ze Stráže nad Nežárkou můžete současně s prohlídkou získat i tištěného průvodce s plánem města a cykloturistickou mapou okolí.

BUĎ NA STRÁŽI - prohlídka města
Stráž nad Nežárkou

Původkyně vám během procházky středem města zprostředkuje krásný skupinový zážitek při pobytu na Jindřichohradecku. Zábavně naučná prohlídka je vhodná pro setkání přátel, firemní dny, jako součást teambuildingu i jako program vydařené oslavy
a dovolené. V srdci si odvezete modrou růži.

 • délka prohlídky: 1,5 hodiny / 1,5 kilometru
 • běžná cena na osobu 100 Kč / studenti, senioři
  a veteráni 70 Kč
 • za příplatek 99 Kč získáte tištěného průvodce
  s plánem města a cykloturistickou mapou okolí
 • kapacita: minimálně 5 a maximálně 20 osob
 • děti do 10 let v doprovodu rodičů se mohou připojit ZDARMA

Co uvidíte během prohlídky města
BUĎ NA STRÁŽI:

Ožije dávný strážní hrad a jeho tajné podzemní chodby. Vyslechnete příběh o krvavé záři nad městem, která varovala strážce srdce Evropy před blížící se zkázou. Poznáte šestiprstého Jindřicha - rytíře Svatého grálu, prohlédnete si záhadný obelisk a také se dozvíte, kde havarovala německá stíhačka.

Navíc pochopíte, jak fungovaly středověké technologie a už budete vědět, že strážci hranic nenechávali obranu náhodě. Odteď budete na stráži i vy!

OKOLO NEŽÁRKY - pěší výlet 9 km

Procházka s živou průvodkyní podél kaňonu řeky Nežárky vypráví příběh starých Slovanů, kteří tu odpočívají v mohylách. Na pozadí romantické přírodní scenérie si prohlédneme technické památky, které byly součástí strážského panství. Zábavně naučný výlet je vhodný pro setkání přátel, firemní dny, jako součást teambuildingu i jako program oslavy a dovolené.

 • délka výletu: 4 hodiny / 9 kilometrů
 • běžná cena na osobu 200 Kč / studenti, senioři a veteráni 150 Kč
 • za příplatek 99 Kč získáte tištěného průvodce s plánem města
  a cykloturistickou mapou okolí
 • kapacita: minimálně 5 a maximálně 15 osob
 • děti do 10 let v doprovodu rodičů se mohou připojit ZDARMA

Co uvidíte během pěšího výletu
OKOLO NEŽÁRKY:

Procházka kaňonem řeky Nežárky nás zavede ke středověkému mlýnu a vodní pile.
V sousední vilce s věžičkou napadlo sochaře Emanuela Kodeta, že vytvoří obří sochu vojevůdce Jana Žižky. V borovém háji odpočívají v mohylách staří Slované, kteří tu drželi stráž před námi. Jejich posvátnou službou byla ochrana srdce Evropy. Na hřbitově si prohlédneme hrobku okultisty barona Leonhardiho. Také spatříme Čertův komín, který je zbytkem gotického mostu a dodnes u něj straší. Celou dobu budeme čerpat energii z přírody, která je součástí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.

OKOLO STRÁŽE - cyklovýlet 17 km

Projížďka se špetkou military nás povede po lesních i lučních pěšinách. V leteckém muzeu prozkoumáme vysloužilé stíhací MiGy a také zjistíme, kam se poděl prales a strážské hutě. Zábavně naučný výlet je vhodný pro setkání přátel, firemní dny, jako součást teambuildingu i jako program oslavy a dovolené.

 • délka výletu: 5 hodin / 17 kilometrů
 • běžná cena na osobu 250 Kč / studenti, senioři a veteráni 200 Kč
 • za příplatek 99 Kč získáte tištěného průvodce s plánem města
  a cykloturistickou mapou okolí
 • vstupné do leteckého muzea si hradí každý individuálně na místě
  v pokladně  
 • kapacita: minimálně 5 a maximálně 15 osob
 • děti do 10 let v doprovodu rodičů se mohou připojit ZDARMA

Co uvidíte během cyklovýletu
OKOLO STRÁŽE:

Strážsko je poseté křížky na rozcestích a pamětními kameny. Kolem jednoho z nich vysadili Sokolové lípy ve tvaru kalicha. Do nedalekého rybníku seskočil německý pilot a jeho Messerschmitt zapadl do hnoje. Ve vesnici Libořezy, kterou využívala československá armáda
k protivzdušné obraně, navštívíme letecké muzeum a stíhací MiGy. V tajemné Příbrazi kdysi tlouklo průmyslové srdce strážského panství. Stejně jako předchozí prales však zmizelo
v propadlišti dějin. Dvě pohádkové vesničky - Dvorce a Dolní Lhota na trase vystřídá starý hamr, panský ovčín i bývalá papírna. Kromě tajných vojenských informací do sebe budeme čerpat energii zdejší přírody, která je součástí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.

Z české Stráže rovnou do zahraničí

Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.

STRÁŽNÍM HVOZDEM - pěší výlet 10 km
- trasa se připravuje

Strážní služba dávných obyvatel Stráže a Strážska spočívala v ostraze jižní hranice srdce Evropy. Předsunuté hlídky v hraničním lese Dubovice varovaly v případě ohrožení ohňovým signálem hlídky na strážní věži ve Stráži. Pak odrážely první útoky nepřátel.

Sami pocítíte hlubokou přírodní mystiku strážního hvozdu, který nám pomáhal chránit naše území. V hloubi lesa se dodnes ukrývají pozůstatky megalitických staveb. Některé z nich později skýtaly útočiště poustevníkům. Poblíž poustevny Fabián si nechal hrabě Černín ze sutin staré megalitické stavby postavit lovecký zámeček. Rušil však klid posvátného lesa a tak mu zámeček vypálil blesk. Ze skály Homolka, která nápadně připomíná lidskou hlavu, sledovali Strážáci hranici s Rakouskem. 

Před sametovou revolucí hlídaly v Dubovici jednotky Pohraniční stráže a les byl jako vojenské pásmo veřejnosti nepřístupný. Dnes je celé území chráněnou přírodní rezervací.

Vydejte se s průvodcem
po stopách strážáků