Prohlídkové trasy Stráží a Strážskem

BUĎ NA STRÁŽI - prohlídka města
Stráže nad Nežárkou

Původkyně vám během procházky středem města zprostředkuje zábavný vlastivědný zážitek při pobytu na Jindřichohradecku. Prohlídka jihočeské Stráže nad Nežárkou je ideální program rodinné dovolené. Potěší dospělé i děti.

Rezervujte si individuální termín.

Co uvidíte při prohlídce města
BUĎ NA STRÁŽI:

Ožije středověký hrad a zjistíte, kde ho spojuje tajná chodba s kryptou. Vyslechnete příběh o krvavé záři nad městem, která varovala strážce srdce Evropy před blížící se zkázou. Poznáte šestiprstého Jindřicha - rytíře Svatého grálu, prohlédnete si záhadný obelisk a také se dozvíte, kde havarovala německá stíhačka.

Kromě toho pochopíte, jak důmyslně fungovaly středověké technologie a také budete vědět, že místní strážci nenechávali obranu země náhodě. Odteď budete na stráži i vy!

OKOLO NEŽÁRKY - pěší výlet 9 km

Procházka kaňonem řeky Nežárky vypráví příběh starých Slovanů, kteří tu odpočívají v mohylách. Na pozadí romantické přírodní scenérie si prohlédneme technické památky - mlýny, pily a hamr - které byly součástí strážského panství. Zábavný vlastivědný výlet během dovolené na jihu Čech je vhodný také pro setkání přátel, firemní dny i jako program pro školáky, studenty a malé táborníky.

  • 4 - 5 hodin / 9 kilometrů
  • minimálně 5, maximálně 20 osob
  • 200 Kč  běžná cena na osobu  / 150 Kč studenti, senioři a veteráni
  • pro školy a dětské tábory individuální rozpočet
  • za příplatek 99 Kč cykloturistická mapa okolí, plán města a průvodce v jednom 
  • děti do 10 let v doprovodu rodičů ZDARMA

Co uvidíte při pěším výletu
OKOLO NEŽÁRKY:

Procházka kaňonem řeky Nežárky nás zavede ke středověkému mlýnu a vodní pile. Také se podíváme, kde dříve rostla včelná zahrada. Ve vilce s věžičkou u panského dvora napadlo sochaře Emanuela Kodeta, že vytvoří obří sochu vojevůdce Jana Žižky. V borovém háji nad řekou odpočívají v mohylách staří Slované, kteří tu drželi stráž před námi. Na hřbitově za městem si prohlédneme hrobku okultisty barona Leonhardiho a cestou také spatříme Čertův komín, který je zbytkem gotického mostu a dodnes u něj straší. Celou dobu budeme čerpat energii z přírody Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.

PO STOPÁCH STRÁŽCŮ HRANICE
pěší výlet 10 km - jarní a podzimní expedice

Strážní služba dávných obyvatel jihočeské Stráže a Strážska spočívala, jak název napovídá, v ostraze jižní hranice středu Evropy. V případě napadení varovaly předsunuté hlídky v hraničním lese Dubovice ohněm či kouřem hlídky na hradní věži ve Stráži nad Nežárkou. Pak hraničáři odráželi první útoky nepřátel.

V hloubi lesa se dodnes ukrývají pozůstatky megalitických staveb. Některé z nich skýtaly útočiště poustevníkům nebo pronásledovaným kališníkům. Poblíž poustevny Fabián si nechal hrabě Černín postavit lovecký zámeček. Rušil však klid posvátného místa a tak mu lesní haciendu vypálil blesk. Ze skály Homolka, která připomíná lidskou hlavu, sledovali strážci zemskou stezku, kudy se vcházelo do naší země. 

Před druhou světovou válkou se naše příhraničí obrnilo pásem betonových pevností se Strážemi obrany státu  SOS. Po válce je v Dubovici vystřídaly jednotky Pohraniční stráže PS a les byl jako vojenské pásmo veřejnosti nepřístupný. Dnes je celé území chráněnou přírodní rezervací.

Objednejte si prohlídku
jihočeské Stráže a Strážska