Čertův komín u Stráže nad Nežárkou je ve skutečnosti pilíř středověkého mostu

17.07.2019

Čertův komín u Stráže nad Nežárkou
je ve skutečnosti pilíř středověkého mostu

Čertův komín u Stráže je ve skutečnosti pilíř středověkého mostu
Čertův komín u Stráže je ve skutečnosti pilíř středověkého mostu


Na skále kaňonu řeky Nežárky pod městem Stráž stojí pilíř zaniklého akvaduktu a mostu z konce 14. století. Kvůli strašidelným zvukům, které se u něj v noci ozývají, se mu říká Čertův komín.

Posádka Strážáků, která si na ostrohu nad řekou vybudovala strážní hrad, nenechávala obranu svého sídla náhodě. Ze severní strany byla Stráž přirozeně chráněná řekou tekoucí v prudké strži a tak most ze strategických důvodů nepřiléhal z této strany k osadě, ale nacházel se
15 minut chůze pod ní. Přes tři žulové pilíře, z nichž se zachoval pouze jeden, byly v šíři soumarské cesty položené dřevěné trámy zřejmě na způsob věšadlového mostu.

Most u jihočeské Stráže zároveň sloužil jako akvadukt

Traduje se, že přes pilíře vedly též žlaby, které hnaly vodu z některého výše položeného rybníka na pravém břehu do rybníka na levé straně řeky. Tento rybník se měl nacházet až za Novou řekou v lese poblíž současného dětského tábora Řadoff. Vzhledem k pískovému podloží se v něm ale nedržela voda, pročež se nazýval Čekal vody a dnes po něm není ani památky. Strážský rodák Ladislav Princ z chalupy č. p. 32 na Malém náměstí narozený roku 1933 vzpomínal, že za jeho mládí bývaly v lese ještě vidět zbytky hráze.

Pyšný gotický most přes Nežárku zničila povodeň

Ke zřícení mostu s akvaduktem došlo pravděpodobně při povodni roku 1574, kdy velká voda podemlela prostřední pilíř u levého břehu řeky. Strážský historik František Zátka popisuje ve své knize Nedvězí z roku 1936, že je při nízkém stavu vody možné pozorovat na říčním dně zbytek tohoto povaleného pilíře i spadlých trámů. Silně znečištěná voda v řece bohužel
v současnosti jakékoli pozorování neumožňuje.

V noci chřestí u Čertova komína řetězy a je tam slyšet dupot

Otec Ladislava Prince vyprávěl, že se kamarádil
s chlapcem, jehož rodina mívala dřevěnou chatu
v zátočině zvané Na Nivě na strážské straně řeky kousek před pilířem. Prý v chatě neradi nocovali, protože tam v noci doléhal dupot a řinčení řetězů od Čertova komína.

V knize Velká rybářka Ema od Adolfa Stacha je zase pověst o paní, která žila v chaloupce na plavské straně řeky v místech, kde se ze silnice odbočuje na pěšinu k Čerťáku. Její dcera se prý v noci ráda toulala po lese. Jednou ji však vystrašilo řinčení řetězů a spatřila černého jezdce v kočáře. Už nikdy se pak v noci ven neodvážila.

Podle tradiční místní receptury uvařily Textové lahůdky

Cykloturistická mapa Strážska

Získejte plán města Stráže nad Nežárkou s prohlídkovou trasou
a vyprávěním a také cykloturistickou mapu Strážska v měřítku 1:50 000
se třemi komentovanými výlety.

Z české Stráže rovnou do zahraničí

Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo
z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.