Požár hradu ve Stráži signalizovala polární záře

24.07.2019

Požár hradu ve Stráži nad Nežárkou
signalizovala polární záře

V lednu roku 1570 se nad celými Čechami rozsvítila ohromná polární záře
V lednu roku 1570 se nad celými Čechami rozsvítila ohromná polární záře


V lednu roku 1570 se nad celými Čechami rozsvítila ohromná polární záře. Podobné úkazy zpravidla provázely nemoci, hlad anebo války. Za děsivé bouře v létě téhož roku zapálil blesk věž hradu ve Stráži nad Nežárkou, čímž definitivně padla jižní obrana srdce Evropy. 

Za parného letního dne se na blankytné obloze nad nic netušící Stráží objevil malý obláček. Znenadání se však rozšířil na obrovský temný mrak, který zahalil celou krajinu a rozpoutala se strašlivá bouře.

Blesk zasáhl strážní věž a hrad ve Stráži nad Nežárkou vyhořel
Blesk zasáhl strážní věž a hrad ve Stráži nad Nežárkou vyhořel

Vichr divě skučel a ohýbal koruny stromů až k zemi, oblaka chrlila proudy vod, hromy bily do skal
a blesk stíhal blesk. Náhle se ozvala hrozná rána, jak blesk udeřil do strážní věže. Nato burácení utichlo, bouře pominula a mraky se protrhaly. Zasažená věž vzplála jak pochodeň
a v mžiku od ní chytil celý hrad. Ničivý požár strávil vše dřevěné. Ještě večer spáleniště doutnalo a tu a tam z něj vyšlehly plameny.

Těžce raněný hrad dalších sto let pustl a nad kvetoucím Českým královstvím se definitivně začala stahovat temná mračna. Neodvratně se blížila porážka českých stavů
v bitvě na Bílé hoře
, černomagická poprava vůdců povstání a třicetiletá válka. Tyto útrapy na závěr zpečetil velký mor. Přívrženci vítězné římskokatolické frakce zahájili násilnou rekatolizaci a germanizaci českých obyvatel
a zavedli nekřesťanské daně. Od druhé poloviny 17. století jsou české země nepokrytě označovány jako krmelec Evropy a jejich drancování pokračuje dodnes.

Strážáci už nemohli pomoci. Stejně jako všem obyvatelům příhraničí jim byla pod falešnou záminkou už v první polovině 16. století odebrána jejich posvátná strážní služba. Roku 1570 pak za podivné bouře padl i jejich strážní hrad jako poslední obranná bašta srdce Evropy na jihu Čech. 

Obranné věže hradů na kopcích jako nejvyšší objekty
v krajině přitahovaly blesky téměř neodolatelně. Hromosvody tenkrát ještě neexistovaly a tak nejeden hrad při bouřce vyhořel. Přes tento fakt se osudová bouře nad Stráží projevovala krajně neobvykle a mnohem více připomínala řízený útok, než běsnění rozkaceného živlu.

Podle knihy Františka Zátky Zámek Stráž uvařily Textové lahůdky

Z české Stráže rovnou do zahraničí

Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo
z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.