Fähnrichův mlýn u Stráže mlel už ve středověku

16.07.2019

Fähnrichův mlýn u Stráže mlel už ve středověku

Fähnrichův mlýn pod Stráží postavili u brodu přes řeku, kudy vedla cesta od Stříbřece na Plavsko a dále do Hradce
Fähnrichův mlýn pod Stráží postavili u brodu přes řeku, kudy vedla cesta od Stříbřece na Plavsko a dále do Hradce

Na pravém břehu řeky Nežárky pod Stráží existoval
již ve druhé polovině 15. století mlýn zvaný po svých zakladatelích Vaňkův. Historie nám rozmarně zachovala zápis o výlovu kaprů, na které měli chuť až na zámku v Jindřichově Hradci. Ve zdejším mlýně také kuriózně skonal zámecký pán rytíř Lilienborn.

Mlynáři opravovali střechy hradu ve Stráži nad Nežárkou

Mlýn vznikl na příhodném místě u starého brodu přes řeku, kudy vedla stará cesta ze Stříbřece dál k Plavsku. Zdejší mlynáři měli povinnost tvrdit střechy na strážském hradu, který by jim
v případě napadení stejně jako ostatním obyvatelům poskytl útočiště. Když však roku 1570 strážní hrad vyhořel, museli pánovi místo toho každý rok zdarma vykrmit jednoho vepře. Vladař Petr Vok z Rožmberka, který sídlil v Třeboni a byl příbuzným pánů ze Stráže, dokonce zakoupil od mlynáře Víta Vaňků dvě moučná kola a jednu pilu.

O tucet kaprů měli zájem až v kuchyni hradeckého zámku

Během hospodaření dalšího mlynáře byl učiněn pozoruhodný záznam. Lesní pojezdný strážského panství oznámil 9. července 1717 hejtmanovi hradeckého panství, že mlynář Vaněk začal lovit o páté hodině ranní řeku a kromě menších ryb vylovil 12 kaprů. Pojezdný se ve své zprávě táže hejtmana, zda mu má nějaké ryby ponechat pro hradecký zámek.

Rytíř Josef z Lilienbornu tu prý zemřel ve chlévě

V polovině 18. století se do mlýna přiženil mlynářský rod Špůtů z Novosedel. Pozdější mlynář Josef Špůt se však počátkem 19. století kvůli průtahům francouzských vojsk přesunul na panský mlýn ve Stráži. Získal jej od tehdejšího zámeckého pána rytíře Josefa z Lilienbornu, který promarnil své strážské panství. Dožil pak v zahradním stavení u mlýna a zemřel tu prý ve chlévě.

Vlastenecké století nadělilo mlýnu rod Fähnrichů

Po odchodu Špůtů střídá náš mlýn majitele a v důsledku toho pustne. Teprve v polovině 19. století ho zakoupil Václav Fähnrich s manželkou Marií a mlýn se začíná zvát Fähnrichův. Nový vlastník budovu téměř od základu nově vystavěl a záhy ji opatřil moderními stroji. Ve stavení na zahradě otevřel letní hospodu, kde se ve velkém altánu tančilo. Fähnrichovi také roku 1891 zbudovali dochovaný železný most přes řeku. Po roce 1948 zažili znárodnění mlýna a jeho postupný úpadek. Dnes slouží středověký mlýn k rekreaci a ubytování hostů města Stráže nad Nežárkou.

Fotografie z archivu rodiny Fähnrichovi:

Z místních záznamů a vzpomínek uvařily Textové lahůdky

Tipy pro badatele:

  • František Zátka, Nedvězí u Stráže nad Nežárkou, 1936
  • Josef Brožek a František Jílek: O životě a lidech na panství strážském, 2008

Z české Stráže rovnou do zahraničí

Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo
z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.