Německá stíhačka se zřítila do hnoje a Stráž byla zanedlouho osvobozena

07.08.2019

Německá stíhačka se zřítila do hnoje
a Stráž byla zanedlouho osvobozena

Koncem druhé světové války došlo
ve Stráži nad Nežárkou k bizarnímu zřícení nepřátelského letadla, které vylíčil tehdejší velitel četnické stanice Březina ve svém dopise:

"Dne 17. dubna 1945 spadlo ve Stráži vojenské letadlo Messerschmitt 109. Krásně si to dovedlo vybrati, neboť padlo na hromadu hnoje ve dvoře rolníka Hejla. Strhlo s sebou kus střechy nad stájí, porouchalo štíty a zapíchlo se až ke dnu do hnoje, že sotva bylo viděti. Hromada hnoje byla mistrně rozmetená. Hnůj byl rozestřen po celém horním náměstíčku, jakoby ho někdo velmi pěkně na poli k zaorání rozházel. Kdo byl v tu dobu na náměstí, byl pokryt hnojem a koukal, odkud to přišlo. Děti v kočárkách byly hnojem zasypány a kousek hnoje vletěl otevřeným oknem přes celé náměstí do světnice našeho souseda trafikanta Zavadila. Pilot vyskočil
z letadla padákem a vletěl do rybníka Budky za městem, odkud byl nezraněn dopraven do Stráže. První jeho dotaz byl, zdali nikdo nebyl raněn. Byl to dosti rozšafný mladík, který řekl, že ve 13.30 vyletěl z Budějovic a přesně ve 13.50 letěl již padákem do rybníka."

Německá stíhačka Messerschmitt se zřítila do hnoje někde za domem č. p. 9 na náměstí ve Stráži nad Nežárkou
Německá stíhačka Messerschmitt se zřítila do hnoje někde za domem č. p. 9 na náměstí ve Stráži nad Nežárkou

Těsně před Stráží postihla německý Messerschmitt záhadná porucha

Obyvatelé Stráže svorně popisovali, že německá stíhačka měla divný, houpavý let
a každou chvilku měnila směr. Náhle byly
z letadla shazovány hořlaviny a letadlo směřovalo do lesa k Hlinicím za Stráží.
Tu bylo vidět, jak z něj vyskočil pilot. Pak se letadlo samo otočilo a řítilo se přímo do středu města. Náhle změnilo naposledy směr a letělo těsně nad jižním blokem domů na náměstí, kde spadlo do hnoje u Hejlů zhruba za domem č. p. 9 v sousedství hostince u Jankovců, kde se právě vyučovalo.

Pád stíhačky do hnoje předcházel podobnému osudu fašistického Německa

Město Stráž nad Nežárkou provází podobné kuriózní příhody odnepaměti. Řada pohrom, které řádily v okolí, se Stráži jakoby zázrakem vyhnula. Zdá se, že si staré strážní místo, jehož obyvatelé po staletí bránili srdce Evropy, vysloužilo dobrou karmu. Strážáci byli podivnými úkazy často předem varováni a tak jim i zřícení německé stíhačky do hnoje signalizovalo brzký konec druhé světové války.

Z autentických záznamů uvařily Textové lahůdky

Ilustrační foto Messerschmitt 109: www.germanwarmachine.com 

Sponzoři článku:

Vytvoření článku pro Strážácký blog obnáší asi 20 hodin práce včetně bádání v kronikách. Sponzor článku pomůže pokrýt tyto náklady a získá řadu výhod.