Stavba hřbitovní kaple ve Stráži zabránila přeložení hřbitova

29.07.2019
Stavba hřbitovní kaple ve Stráži nad Nežárkou zabránila přeložení hřbitova
Stavba hřbitovní kaple ve Stráži nad Nežárkou zabránila přeložení hřbitova

Stavba hřbitovní kaple ve Stráži zabránila přeložení hřbitova

Rok 1905 začal ve Stráži nad Nežárkou tuhými mrazy a sněhovými bouřemi. Ledové městečko tak zůstalo tři dny bez poštovního spojení. Farář Bernard Dolák však nelenil a pomohl odvrátit hrozící přeložení hřbitova.

Strážský rodák a farář ze Všeobecné pražské nemocnice Bernard Dolák nejprve zajistil připojení okolních políček a pozemků ke hřbitovu. Tím ho jakoby posunul za město. Poté zorganizoval stavbu roztomilé hřbitovní kapličky a kromě toho ji i zafinancoval.

Již 13. srpna 1905 světil farář Dolák základní kámen a do zimy byla nově vystavěná kaple opatřena střechou. Následujícího roku do ní věnoval další strážský rodák Václav Weinzettl překrásný pískovcový oltář. Působil totiž jako ředitel sochařské a kamenické školy v Hořicích.

Obětavý farář Dolák sní svůj věčný sen vpravo u vchodu do kaple, jejíž výstavbou zachránil malebný hřbitůvek ve Stráži nad Nežárkou.

Strážská hřbitovní kaple bývá veřejnosti přístupná jen vzácně:

Z hřbitovního kvítí uvařily Textové lahůdky 

Z české Stráže rovnou do zahraničí

Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo
z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.