Hermetická výstava na zámku - okultista Leonhardi je na Stráži

03.07.2020

Hermetická výstava na zámku - okultista Leonhardi je na Stráži

Vůdčí osobnost české ezoterní scény 19. století - baron Adolf Franz Hermann Karl Leonhardi - se dočkal výstavy na zámku ve Stráži nad Nežárkou, kterou je možné navštívit během prázdninových prohlídek. Dokumentační centrum českého hermetismu tak společně s řadou spolupracovníků a majitelkou zámku oslavilo tohoto novodobého otce magie a spiritualismu v Čechách.

"Poselstvím českých hermetiků je návrat k západnímu esoterismu, což je v podstatě křesťanství - čili úcta k člověku a životu - ve své čisté podobě."

profesor Milan Nakonečný

Během vernisáže 27. července 2020 seznámil vedoucí představitel Dokumentačního centra českého hermetismu Petr Kalač návštěvníky s činností domácího okultního hnutí od konce 19. století až po současnost. "Příslušníky našich tajných okultních skupiny bývali zhusta literáti a vědci, kteří se snažili společnost povznášet bez destruktivních tendencí, jimiž oplývá dnešní doba. Leonhardiovský odkaz tak spočívá v touze po světle poznání a tvůrčí činnosti." upřesnil jedno ze sdělení výstavy.

Na vernisáži promluvil rovněž univerzitní profesor Milan Nakonečný, který fenomén české magie popsal v několika svých knihách. Před padesáti lety přijížděl na zámek ve Stráži jako psycholog, když tu ještě býval ústav pro slabomyslné dívky. "Je pro mě určitým historickým šokem, když si uvědomím, že tu v 19. století bývala česká hermetická lóže," vystihl prolnutí své civilní profese se zálibou ve spiritualismu. Podle jeho dalších slov vede všeobecný odklon od spiritualismu k degradaci skutečných hodnot, pročež se mu jako odborníkovi na lidskou psyché jeví západní kultura těžce duševně nemocná. "Všimněte si obrovských pokroků v technologiích na straně jedné a naprostého úpadku duchovní kultury na straně druhé. Pokud se nevzpamatujeme, tak naše civilizace končí," varoval profesor.

Akce ve Stráži nad Nežárkou byla zakončena návštěvou hrobky Leonhardiů na strážském hřbitově a společnou modlitbou za příslušníky rodu. (zdroj: Jindřichohradecký deník)

  • Výstava jako pocta baronu Leonhardimu - reportáž v časopise DINGIR.

hermeticky osvítily Textové lahůdky

Sponzoři článku

EVA A JOSEF - FANOUŠCI PRŮVODCE STRÁŽSKEM

Vytváření příspěvků pro Strážácký blog je mravenčí práce. Údaje vychází z rozhovorů, terénního průzkumu a bádání v pramenech. Jako sponzor podpoříte rozvoj zábavné vlastivědy, náklady si odečtete z daní, získáte reklamu a dárek - prohlídku Stráže nad Nežárkou.

Z jihočeské Stráže rovnou do zahraničí
Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.