Může být podzemní chodba ve Vydří identická s tou ve Stráži?

10.11.2019

Může být podzemní chodba ve Vydří identická s tou ve Stráži?

Písemné prameny o podzemních chodbách nejsou od konce 16. století veřejnosti přístupné. Od té doby přežívají v nespočetných legendách. Na území Čech snad nenajdeme hrad, který by nebyl opředen bájí o tajné chodbě. Ze vsi Vydří prý vedla podzemní chodba do hradu ve Stráži nad Nežárkou. Ze Stráže zas údajně vede tunel z hradu přímo pod řekou kamsi směrem na Vydří. Může se jednat o tutéž podzemní chodbu?

Několik mužských generací ze Strážska svorně vzpomíná na časy sladkého mládí, které strávily s klacíkem a baterkou v ruce. Jako kluci obraceli na nejrůznějších místech balvany a svítili do dutin v naději, že objeví vchod do utajovaného podzemí. Někteří své pátrání dodnes nevzdali. Mezi ně patří Jiří Mangl. 

Počátkem 20. století byla podzemní chodba ve Vydří ještě přístupná

Rodák z Vydří Jiří Mangl nezapomněl, že mu jeho děda František Kaštánek vyprávěl o tajné podzemní chodbě, která má spojovat Vydří s hradem v nedaleké Stráži nad Nežárkou. U cesty z vesnice směrem na sousední Plavsko se nachází vyvýšenina zvaná Pánův vršek. Ústní lidová tradice praví, že právě tady se nachází vchod do podzemí. Když býval děd pana Mangla sám ještě chlapcem, dalo se do chodby běžně vstoupit a urazit notný kus cesty až
k prvnímu závalu.

Kvůli otravě plynem chodbu zavalili

Propadlina uvnitř podzemní chodby ve Vydří se zřejmě postarala o její postupné zamoření oxidem uhličitým.
U party malých průzkumníků, mezi kterými nechyběl ani děda Jiřího Mangla, se začaly projevovat typické dechové obtíže začínající otravy plynem. Jednoho museli dokonce vytáhnout, aby se v tunelu neudusil. Tato příhoda pravděpodobně vedla jejich rodiče k zavalení vstupu do chodby a dokonce ani starý pan Kaštánek svému vnukovi z opatrnosti neprozradil, jak se do ní dostat.

Vydří dříve patřilo ke Stráži a bývala tu hlídka

Malebná víska Vydří vzdálená 6 kilometrů od jihočeského městečka Stráže nad Nežárkou kdysi bývala součástí strážského panství a její obyvatelé se podíleli na ostraze českého příhraničí s Rakouskem.

Tvrz ve Vydří prý stávala v Tichém lese 

Starý pan Kaštánek rovněž uváděl, že na kopci v Tichém lese stávala tvrz, u které padlo během krvavé bitvy svedené snad před 200 lety mnoho vojáků. V nejbližším okolí vršku se opravdu nachází balvany a terénní nerovnosti, které však nevypadají jako tradiční zbytky tvrziště. Zajímavé je, že tu v některých místech jakoby duní zem. Člověka to vede k úvaze, že se těsně pod povrchem skrývají nějaké sklepy. Někteří lidé však tento zvláštní jev vysvětlují enormně vyschlou půdou v okolí stromů. Každopádně pokud propojíme body v Tichém lese a na Pánově vršku vzdušnou čarou a tu protáhneme až k bývalému hradu ve Stráži, zjistíme, že se jedná o téměř dokonalou přímku.

Ze Stráže nad Nežárkou prý vede podzemní chodba na opačný břeh řeky  

Celá pokolení Strážáků si předávají pověst o tajné podzemní chodbě, která vede z bývalého hradu přímo pod řekou Nežárkou až na opačný břeh. Podle jedné verze tam chodba ústí v bývalém panském statku, kterému se říká Nový dvůr či u Dušáků. Někdo zase slyšel vyprávění, že tento tunel vede až do Přísežného lesa. Pokud spojíme pověsti o podzemních koridorech z Vydří a ze Stráže dohromady, dojdeme k fantastickému závěru. Na vzdušné přímce, která spojuje hrad ve Stráži nad Nežárkou s Pánovo vrškem a Tichým lesem ve Vydří totiž zhruba leží Nový dvůr i část Přísežného lesa. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o totožnou podzemní chodbu, do které se prý dalo ve Vydří ještě počátkem 20. století vstoupit.

Pamětníci, ozvěte se!

Jelikož písemné prameny o podzemních chodbách nejsou veřejnosti přístupné, vyzývá projekt Průvodce Strážskem všechny pamětníky, aby pomohli zdokumentovat existující vzpomínky na utajované podzemí. Pokud jste se jako děti účastnili pátrání po těchto koridorech anebo jste vyslechli vyprávění svých předků, ozvěte se. Také můžete zaslat dochované materiály v podobě fotografií či zápisků.

Ze vzpomínek a místních pověstí zachránily Textové lahůdky

Přečtěte si také:

Kam vede tajná chodba z hradu ve Stráži nad Nežárkou?


Během generální opravy zámku ve Stráži nad Nežárkou byly postupně odhaleny tři staré únikové chodby, které do té doby přežívaly jen v místních legendách. Pouze jedna z nich je zpřístupněna veřejnosti...

Pokud vám chutnalo, objednejte si vlastní

Textové lahůdky


Potřebuje váš blog šťávu?

Křupavé texty a pikantní copywriting už nemusí být pouhý sen.

Textové lahůdky prostřou i na váš reklamní stůl.