Proč stojí ochránce mostů sv. Jan Nepomucký ve Stráži před radnicí?

10.07.2019

Proč stojí ochránce mostů sv. Jan Nepomucký
ve Stráži před radnicí?

Sv. Jan Nepomucký před radnicí ve Stráži nad Nežárkou hlídá most, který již neexistuje
Sv. Jan Nepomucký před radnicí ve Stráži nad Nežárkou hlídá most, který již neexistuje

Jan Nepomucký je uctíván jako patron vody a tak se jeho sochy vynořily v první polovině 18. století na většině mostů. Ve Stráži nad Nežárkou však jeho socha stojí na náměstí před radnicí, kde široko daleko žádný most nevede.

Abychom přišli této záhadě na kloub, musíme se vrátit zpět do časů starého strážního hradu. Ten z jižní a západní strany chránilo trojité opevnění z kamene a hluboké příkopy, přes které vedly mosty.

Při kopání studny se objevil středověký most

První z těchto mostů spojoval městečko na procházející kupecké cestě s první opevňovací zdí. Zbytek mostního pilíře společně se základem první hradební brány se nalezl při kopání studny
v prostoru před školní jídelnou počátkem 20. století. V současnosti je studna zasypaná a místo slouží jako parkoviště městského úřadu. Barokní socha sv. Jana opodál nám zaniklý most dodnes připomíná.

Manželé Matyskovi rozluštili číselný kód na soše sv. Jana Nepomuckého ve Stráži nad Nežárkou
Manželé Matyskovi rozluštili číselný kód na soše sv. Jana Nepomuckého ve Stráži nad Nežárkou

Strážáci instalovali Jana rok před jeho prohlášením za svatého

Manželé Matyskovi se během prohlídky města podělili s ostatními návštěvníky o své poznatky. Nápis pod barokní sochou v sobě totiž skrývá i letopočet její instalace. Mens Deo saCrata SanCto eX Voto sVo posVIt IoannI znamená v doslovném překladu: Mysl Bohu zasvěcená svatému z oběti své postavila Janovi. Velká písmena jsou zároveň římskými číslicemi, které po sečtení dávají rok 1728. Strážáci evidentně předběhli události a prohlásili Jana za svatého o rok dříve než papež.


Tip pro badatele: Zaniklému opevnění města se obšírně věnuje strážský historik František Zátka ve své knize Zámek Stráž z roku 1939.

Z místních záznamů uvařily Textové lahůdky

Z české Stráže rovnou do zahraničí

Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo
z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.