Sokolové ve Stráži vzpomněli upálení mistra Jana Husa

06.07.2019

Sokolové ve Stráži vzpomněli
upálení mistra Jana Husa

Památný sokolský kámen s letopočty 1415 a 1915 obrůstají lípy ve tvaru kalicha. Nachází se v lesíku u cesty ze Stráže nad Nežárkou do sousední Pístiny. 

Sokolský kámen ve Stráži nad Nežárkou se nachází uvnitř lipového stromořadí ve tvaru kalicha
Sokolský kámen ve Stráži nad Nežárkou se nachází uvnitř lipového stromořadí ve tvaru kalicha

Strážští Sokolové nedbali útlaku ze strany rakouských úřadů během první světové války a oslavili 6. července roku
1915 pětisté výročí mučednické smrti mistra Jana Husa.

Na památku vytesali do kamene na sokolském cvičišti
v Hlinicích datum 1415, kdy pod nebohým kazatelem zapálili římskokatoličtí hranici. Z druhé strany kamene pak doplnili letopočet 1915, který přerušuje velké písmeno S jako Sokol.

Památný sokolský kámen je jakoby vložen do kalicha, který kolem něj tvoří lípy. Česká Stráž nad Nežárkou a místní strážci srdce Evropy zůstávali věrni pravému Bohu, který je laskavý. Ve svém kostele přijímali pod obojí až do roku 1600, kdy z něj byli vykázáni kališničtí faráři a nastoupili jezuité.

Umučení Jana Husa vnímala drtivá většina lidí jako útok na svobodnou víru a napadení pořádků Českého království. Pokračující brutalita římskokatolické frakce nakonec vedla ke slavnému husitskému povstání. Úcta k Husovi jako ke svatému mučedníkovi přetrvala až do porážky stavovského povstání v roce 1620. Právo na svobodnou víru se však z Čechů nepodařilo vymýtit ani během násilné rekatolizace a germanizace po třicetileté válce. Nezabraly ani pokusy o vymazání vzpomínky na mistra Jana Husa podstrčením římskokatolického idolu Jana Nepomuckého

Z dobových záznamů uvařily Textové lahůdky

Z české Stráže rovnou do zahraničí

Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo
z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.